Wielkanocne mazurki i życzenia

wielkanocne mazurkiW moim rodzinnym domu nigdy nie było tradycji pieczenia mazurków na Wielkanoc. Na stole zawsze była babka, sernik, czasem makowiec, szarlotka – takie zwyczajne, „normalne” ciasta. Jednak w sklepach z roku na rok pojawia się coraz więcej mazurkowych inspiracji, a człowiek na to wszystko patrzy i coraz bardziej nabiera ochoty :) Raz nawet kupiliśmy pięknie udekorowany mazurek, ale… okazał się być niejadalny, w każdym razie dla mnie, bo składał się chyba wyłącznie z cukru i kolorowych barwników. Wtedy właśnie obiecałam sobie, że następnym razem robię sama :)

wielkanocny mazurekmazurek na Wielkanocmazurek wielkanocnyNie szukałam nawet żadnych przepisów, bo zwyczajnie nie było kiedy – to takie „ekspresowe” mazurki :) Kruche ciasto (ze zmniejszoną ilością cukru), na nim rozsmarowany przecier z czarnej porzeczki (dość kwaśny i cierpki, ale dobrze przełamuje słodycz), a na wierzchu warstwa masy kajmakowej (niestety gotowej, z puszki, to właśnie z braku czasu). Dekoracje również robione na szybko i „z głowy”, dałam co mi się nawinęło: skórkę cytrynową i pomarańczową, płatki migdałowe i kwiatki z opłatków, które miałam gdzieś zachomikowane. Napisy i malowane bazie to lukier i polewa czekoladowa.

wielkanocne mazurki

Nie są to żadne dzieła sztuki (powiedzmy sobie szczerze, że wyszło dość koślawo), ale jak na pierwszy raz chyba może być. Poza tym, najważniejsze, że są „jadalne” ;) No dobrze, przyznaję, że dla mnie wciąż nieco za słodkie (to wina gotowej masy z puszki, za rok zrobię samodzielnie), ale za to rodzina w pełni zadowolona, więc to mi wystarczy :)

mazurek wielkanocnymazurek wielkanocnywielkanocne mazurkiwielkanocne mazurki

Na stole święcone, a obok baranek,
koszyczek pełen barwnych pisanek
i tak znamienne w polskim krajobrazie
w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
barwami stroją uroczyste chwile.
Do domu wiosna wchodzi na spotkanie
gdy wielkanocne na stole śniadanie.

wielkanocne mazurki kajmakoweŻyczymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
* Wesołego Alleluja! *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *