Viking knit tutorial – część 3

viking knit tutorial - porady i wykończenie

Zapewne część z Was już widziała ten wpis na blogu Royal-Stone (i nawet wiemy, że co poniektórym już się przydał, co ogromnie cieszy:)), niemniej „dla porządku” wstawiamy go również u siebie :)

W pierwszej i drugiej części kursu poznaliśmy podstawowe i nieco bardziej zaawansowane sploty, dzięki którym możemy tworzyć różne fajne rzeczy :) Dziś podpowiemy jak radzić sobie ze zbyt sztywną plecionką i ułatwić sobie pracę z wielorzędowymi splotami, ale też zajmiemy się czymś co przydaje się zawsze i wszędzie (nie tylko w technice viking knit), czyli wykończeniem i na przykładzie bransoletki pokażemy jak zrobić proste końcówki i zapięcia :-)


Przypominamy o podstawowych materiałach i narzędziach :)


DOWOLNA LICZBA RZĘDÓW

Idealną bazą do splotów sześciorzędowych jest klucz imbusowy, dlatego, że ma przekrój sześciokąta i łatwiej jest utrzymać równe rządki. Jeśli natomiast chcemy mieć inną liczbę rzędów, to najbardziej uniwersalny i jednocześnie praktyczny będzie zwykły drewniany kołek. Dzięki temu, że ma okrąły przekrój, możemy na nim umieścić dowolną liczbę rzędów (oczywiście tyle ile się zmieści – bo jednym ograniczeniem jest wielkość naszego kołka i grubość drutu) :-) Dla ułatwienia można wyznaczyć sobie linie w równych odległościach od siebie (na zdjęciu 5, więc będzie to splot pięciorzędowy).

viking knit tutorial - wyplatanie na kołkuLinie te można pociągnąć dalej, wzdłuż kołka, co pomoże w utrzymaniu równych rządków.

viking knit tutorial - wyplatanie na kołkuNastępnie robimy „kwiatek” o takiej liczbie pętelek ile chcemy mieć rzędów:

viking knit tutorial - wyplatanie na kołkuPrzykładamy nasz „kwiatek” do kołka i doginamy pętelki tak, żeby były w równych odstępach od siebie (np. wzdłuż linii pomocniczych wyznaczonych ołówkiem), zabezpieczamy przy pomocy gumki recepturki i wyplatamy :-)

viking knit tutorial - wyplatanie na kołku


SZTYWNA PLECIONKA – CO ROBIĆ?

Czasami, głównie przy ciasnych splotach (np. podwójny, potrójny), zdarza się tak, że po przeciągnięciu plecionka jest tak sztywna, że w ogóle nie da się jej wygiąć. Dzieje się tak dlatego, że drut utwardza się podczas pracy, czyli już podczas samego wyplatania, a później jeszcze podczas przeciągania. Dużo zależy od twardości drutu, którego używamy, jak również od gęstości splotu – generalnie im ciaśniejszy, tym bardziej sztywny (drut nie będzie miał miejsca, żeby się wygiąć). Na przykładzie plecionki z poprzedniego tutoriala (splot podwójny) pokażemy co można z tym fantem zrobić :-)

viking knit tutorial - sztywna plecionkaJeśli trzeba dogiąć niewielki łuk, można to zrobić ręcznie, ale przy bardzo sztywnych plecionkach zdecydowanie nie polecamy rozwiązań „siłowych”, bo mogą skutkować popękaniem drutu w niektórych miejscach.

Żeby zmiękczyć drut, podgrzewamy plecionkę palnikiem (oczywiście należy ją przedtem umieścić na odpowiednim ognioodpornym podkładzie). Takie wyżarzanie, w przypadku miedzi, powinno się odbywać w temperaturze od 450 do 800 °C, ale spokojnie można to zrobić „na oko” :-) Należy pamiętać o tym, żeby nie trzymać palnika zbyt blisko plecionki, tylko w pewnej odległości i ogrzewać równomiernie, poruszając nim powoli od jednej strony do drugiej (nie zatrzymujemy się w jednym miejscu zbyt długo, bo może to skutkować przegrzaniem drutu).

viking knit tutorial - wyżarzanie plecionkiPod wpływem ogrzewania plecionka zmieniła kolor (na jej powierzchni utworzyły się tlenki), ale przynajmniej jest już miękka i spokojnie można ją wygiąć do pożądanego kształtu :)

viking knit tutorial - wyżarzanie plecionkiŻeby pozbyć się tlenków, można oczyścić plecionkę chemicznie (np. w occie lub kwasku cytrynowym), albo mechanicznie, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W tym przypadku akurat zdecydowaliśmy się na polerowanie, żeby plecionka była oczyszczona na zewnątrz, a ciemna w środku. Potrzebna do tego będzie miniszlifierka i końcówki z włókniny ściernej, a także okulary ochronne (tlenki i materiał ścierny mogą „strzelać”) :-)

viking knit tutorial - polerowanieTrzymamy plecionkę tak, żeby była napięta i polerujemy kawałek po kawałku :)

viking knit tutorial - polerowanieNa zdjęciu niżej plecionka wypolerowana w połowie – z lewej strony już czysta, a z prawej jeszcze kolorowa :) Można trochę poeksperymentować i uzyskać różne efekty kolorystyczne, cieniowania, itp.

viking knit tutorial - polerowanie


ROBIMY KOŃCÓWKI :)

Powyższa plecionka (już wypolerowana do końca) :) ma zostać bransoletką, więc trzeba ją jeszcze jakoś wykończyć. Z drutu można szybko i łatwo skręcić odpowiednie końcówki – a co najważniejsze, idealnie dopasować je do średnicy plecionki (bo czasem zdarza się, że żadne kupione nie pasują: są albo minimalnie za duże, za małe, albo kolorystycznie nie w takim odcieniu jak trzeba… znacie to, prawda?) :-)

Do zrobienia końcówek przyda się suwmiarka oraz mandrele do zawijania drutu.

viking knit tutorial - tworzenie końcówekMierzymy średnicę naszej plecionki, aby dobrać najbardziej zbliżony stopień mandreli.

viking knit tutorial - tworzenie końcówekUcinamy kawałek drutu i okrągłymi szczypcami formujemy małe kółeczko na jednym końcu.

viking knit tutorial - tworzenie końcówekNastępnie owijamy drut dookoła tego kółeczka tworząc spiralkę. Średnica spiralki powinna być nieco mniejsza od średnicy mandreli, na której będziemy pracować.

viking knit tutorial - tworzenie końcówekPrzykładamy spiralkę do mandreli (jak na zdjęciu po lewej) i ciasno owijamy drut dookoła, tworząc gęstą sprężynkę.

viking knit tutorial - tworzenie końcówekKiedy sprężynka będzie mieć odpowiednią długość, odcinamy szczypcami nadmiar drutu, a następnie doginamy spiralkę do sprężynki:

viking knit tutorial - tworzenie końcówekSpiralka była nieco mniejsza od średnicy mandreli, dlatego po dogięciu dobrze się wpasowała, tworząc wizualną całość ze sprężynką:

viking knit tutorial - tworzenie końcówekŻeby zamontować końcówkę do plecionki, łapiemy drutem końcowe pętle (na takiej samej zasadzie jak łapie się je do przeciągania) i nakładamy końcówkę.

viking knit tutorial - tworzenie końcówekZ wystającego drutu formujemy pętelkę i ciasno okręcamy drut dookoła, jak na zdjęciu:

viking knit tutorial - tworzenie końcówekOdcinamy nadmiar drutu i gotowe :-)

viking knit tutorial - tworzenie końcówekTak samo mocujemy drugą końcówkę:

viking knit tutorial - tworzenie końcówek


PROSTE ZAPIĘCIA :)

Na czubku okrągłych szczypiec można bardzo łatwo i szybko uformować z drutu małą przedłużkę w kształcie ósemki, którą dołączamy do jednej z końcówek.

viking knit tutorial - tworzenie zapięciaNatomiast bliżej dołu (tam, gdzie szczypce są grubsze) zawijamy drut w kształcie litery S, która stanie się prostym w formie zapięciem :)

viking knit tutorial - tworzenie zapięciaZ jednej strony dołączamy je do drugiej końcówki bransoletki, a z drugiej do przedłużki:

viking knit tutorial - tworzenie zapięciaInny rodzaj zapięcia (na „haczyk”) możemy uformować tworząc najpierw niewielkie kółeczko na okrągłych szczypcach, a następnie zagiąć drut na mandreli (jak na zdjęciu).

viking knit tutorial - tworzenie zapięciaI gotowe :-)

viking knit tutorial - tworzenie zapięciaviking knit tutorialJak zawsze, życzymy miłej zabawy! :)


I jeszcze w wersji na Pinterest :)

viking knit tutorial - zmiękczanie i polerowanieviking knit tutorial - końcówki z drutuviking knit tutorial - proste zapięcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *