Viking knit tutorial – część 4

viking knit tutorialZnamy już podstawowe i te nieco bardziej zaawansowane sploty, potrafimy własnoręcznie zrobić końcówki i zapięcia… Czego chcieć więcej? :) Może ewentualnie jakiegoś ciekawego urozmaicenia naszych prac? Właśnie tym postaramy się dzisiaj zająć, przedstawiając trzy sposoby na dołączenie… koralików. I nie tylko :-)

Tak jak poprzednie wpisy poświęcone tej technice, ten również mogliście już obejrzeć na blogu Royal-Stone, a teraz publikujemy go również u siebie, gdyby ktoś zainteresowany przypadkiem przeoczył. Okazja ku temu wprost idealna – dzisiaj w końcu Dzień Dziecka – a „duże dzieci” też mają przecież swoje zabawki :)


Poprzednie części kursu znajdziesz tutaj:

Przypominamy o podstawowych materiałach i narzędziach :)


KORALIKI W ŚRODKU

Gdy chcemy umieścić coś w środku plecionki Viking Knit, potrzebujemy dość prześwitującego splotu, dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzi się splot pojedynczy – ponieważ podwójny (a tym bardziej potrójny) jest zbyt gęsty i prawie nie byłoby widać, że cokolwiek włożyliśmy do środka. No, chyba, że komuś akurat zależy na takim mało widocznym, subtelnym efekcie :)

viking knit tutorialPrzykładowo, chcemy mieć w środku 6mm kulki hematytu. Musimy pamiętać, że nie wykonujemy splotu na bazie o średnicy 6mm, tylko większej (np. 10mm), a dopiero potem przeciągamy do osiągnięcia odpowiedniego rozmiaru. Tu pojawia się pytanie: co zrobić, żeby osiągnąć dokładnie taką średnicę wewnętrzną, jaką potrzebujemy, jednakową na całej długości splotu?

viking knit tutorial - koraliki w środkuOdpowiedź, jak zawsze, jest bardzo prosta: wystarczy przed przeciąganiem włożyć do środka coś o takiej właśnie średnicy :) Może to być np. drewniany kołeczek, mniejszy klucz imbusowy, albo zwykły ołówek (nasz ma dokładnie 6mm, więc pasuje idealnie).

viking knit tutorial - koraliki w środkuPrzeciągamy plecionkę, trzymając ołówek/patyczek cały czas w środku.

viking knit tutorial - koraliki w środkuI tak stopniowo, przez wszystkie otwory, aż dojdziemy do momentu, w którym plecionka ściśle przylega do ołówka (ale nie za bardzo, żeby dało się go wyjąć) :-)

viking knit tutorial - koraliki w środkuPora na koraliki. Możemy oczywiście włożyć je luzem, ale jeśli chcemy uniknąć problemu niesfornych dziurek (które zawsze układają się nie tak jak trzeba), dobrze jest nawlec je na kawałek drutu.

viking knit tutorial - koraliki w środkuŁapiemy szczypcami za jeden koniec i wciągamy drut z koralikami do środka. Żeby nam nie pouciekały, możemy zrobić niewielki supełek (który później zniknie pod końcówką, więc nie będzie widoczny).

viking knit tutorial - koraliki w środkuDodajemy końcówki, zapięcie (jak to zrobić zobaczysz tutaj) – i gotowe :)

viking knit z koralikamiviking knit z koralikamiKilka inspiracji :)

Oczywiście w środku plecionki można umieścić nie tylko koraliki. Ciekawą alternatywą, zwłaszcza na sezon wiosenno-letni, może być eksperymentowanie z bajecznie kolorowym jedwabiem sari. Żeby łatwo go było wciągnąć do środka, łapiemy wszystkie pasma drutem.

viking knit z jedwabiem sariW tym przypadku w ogóle zrezygnowaliśmy z końcówek i zapięcia, na korzyść wiązania na kokardę. W zależności od tego, jak długie pasma sari zostawimy z obu stron, możemy mieć biżuterię wielofunkcyjną, np. bransoletkę, którą w razie potrzeby szybko zmienimy w naszyjnik (na zdjęciu niżej to dokładnie jedna i ta sama rzecz) :)

viking knit z jedwabiem sariDrucianą plecionkę można też potraktować jak siatkę jubilerską i wsypać do środka małe diamenciki. Najpierw mocujemy końcówkę z jednej strony, wsypujemy diamenciki (np. przy pomocy lejka) i montujemy drugą końcówkę.

viking knit z diamencikamiI gotowe. Kto miał już przyjemność pracować z tymi diamencikami, ten wie, że na żywo efekt jest o wiele lepszy niż na zdjęciach. Tego efektownego blasku po prostu nie sposób sfotografować :)

viking knit z diamencikamiviking knit z diamencikamiW środku można umieścić także rzemień, albo, nieco ciekawiej, bawełniany sznurek typu masajka :)

viking knit z masajką


KORALIKI W STRUKTURZE SPLOTU

…czyli plecenie z jednoczesnym dodawaniem koralików. Wybraliśmy najmniejsze Toho 15/o, ale oczywiście mogą być też większe, wedle uznania :) Najpierw dobrze jest zrobić kilka początkowych rzędów.

viking knit tutorial - koraliki w splocieNabieramy koralik na drut i dosuwamy go do bazy tak, aby znalazł się pomiędzy pętlami.

viking knit tutorial - koraliki w splocieZaciągamy tworząc pętlę.

viking knit tutorial - koraliki w splocieA dalej już prosto, czyli kontynuujemy dodawanie cały czas w ten sam sposób :) Trzeba tylko przypilnować, żeby koraliki znajdowały się pomiędzy pętlami, bo czasem mają skłonność do „uciekania” :) Jeśli zauważymy to w porę, możemy je jeszcze przesunąć w odpowiednie miejsce.

viking knit tutorial - koraliki w splociePrzeciągamy plecionkę stopniowo przez coraz mniejsze otwory. Staramy się robić to w miarę delikatnie, bez szarpania i gwałtownych ruchów, bo jeśli koralik pęknie, to już nie włożymy go z powrotem :)

viking knit tutorial - koraliki w splocieJuż prawie gotowe, wystarczy tylko dodać odpowiednie końcówki i zapięcia.

viking knit z koralikamiviking knit z koralikami


KORALIKI NA WIERZCHU

…czyli metoda podobna do… przyszywania :-) Ten sposób stosujemy, kiedy nasza plecionka jest już po przeciąganiu do odpowiedniej grubości (i długości). Możemy dodawać koraliki w dowolnym rozmiarze, my dla przykładu posłużymy się metalowymi kulkami 3mm.

viking knit tutorial - koraliki na wierzchuDo plecionki dołączamy cieńszy drucik, nabieramy na niego koralik i dosuwamy do końca.

viking knit tutorial - przyszywanie koralikówWchodzimy drutem do środka plecionki i wychodzimy na zewnątrz w innym miejscu – traktujemy go dosłownie tak jak igłę z nitką, którą „przyszywamy” koraliki :-)

viking knit tutorial - przyszywanie koralikówW taki sam sposób mocujemy resztę koralików, w dowolnych odstępach, regularnie albo chaotycznie, wedle uznania :) Staramy się mocno zaciągać drut, żeby dobrze się trzymały.

viking knit tutorial - przyszywanie koralikówviking knit tutorial - przyszywanie koralikówMiłej zabawy! :-)


Jeszcze jedna drobna uwaga na koniec: prac z już zamocowanymi koralikami (i innymi delikatnymi dodatkami) nie traktujemy palnikiem, czyli wyżarzanie i patyna ogniowa odpada – chyba, że mamy możliwość je wcześniej wyjąć :)


 Jak zawsze, na Pinterest wędruje skrócona wersja obrazkowa:

viking knit tutorial - koraliki w środkuviking knit tutorial - koraliki w strukturze splotuviking knit tutorial - koraliki na wierzchu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *